306670-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Fordon för vinterväghållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Inhyrning av snöröjningsmaskiner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona. Inom Karlskrona kommun.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser inhyrning av fordon för snöröjning, halkbekämpning och bortforsling av snö åt Drift och serviceförvaltningen. Avrop kommer att ske efter behov och uppdraget är indelat i geografiska områden enligt Bilagor Distrikt 1–24.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34143000 Fordon för vinterväghållning, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 43313000 Snöplogar och snöslungor, 43313100 Snöplogar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
2 år från avtalstecknandet med rätt till 1 + 1 års förlängning.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej