306728-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undersökningar – Undersökning om äldre människors levnadsvillkor
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUndersökning om äldre människors levnadsvillkor
BeskrivningUndersökningen om äldres levnadsvillkor – SWEOLD (SWEdish longitudinal study of living conditions of the oldest OLD) är en återkommande riksrepresentativ undersökning av Sveriges äldre befolkning. Undersökningen är både en tvärsnittsundersökning som är representativ för den svenska befolkningen i motsvarande ålder samt en longitudinell studie som omfattar personer som tidigare har blivit intervjuade inom ramen för den Svenska Levnadsnivåundersökningen - LNU och/eller SWEOLD. Stockholms universitet förbereder nu en ny undersöknings omgång. Uppdraget omfattar själva intervjuerna som ska genomföras så väl som både för- och efterarbete kring den datainsamling om äldre personers levnadsvillkor.
Intern identifierareSU-328-0053-25
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79311000 Undersökningar
Ytterligare klassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73110000 Forskning, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79310000 Marknadsundersökningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUndersökning om äldre människors levnadsvillkor