306735-2016 - ResultatSverige-Alingsås: Reklammaterial
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 15: Förlags- och tryckeritjänster mot arvode eller på kontrakt
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Alingsås.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Alingsås kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Tryckeritjänster.
De tryckeritjänster som Alingsås kommun och Bolag efterfrågar spänner över små och stora uppdrag, både volymmässigt och gällande avance. Uppdrag såsom informationsbroschyrer, kataloger, visitkort, vepor, digitaltryck av volymprodukter, bokproduktioner med mera kan komma att bli aktuella.
Vanligaste beställningarna är enklare kopiering och digitaltryck, kuvert, men även kvalitets och offsettryckeritjänster efterfrågas regelbundet. Upphandlingen avser samtliga förvaltningar inom Alingsås kommun samt de kommunala bolagen AB Alingsås Rådhus, Fabs AB, Alingså Energi AB och Alingsås Nät AB.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
22462000 Reklammaterial, 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22110000 Tryckta böcker, 22120000 Publikationer, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 22457000 Inträdeskort, 22458000 Måttbeställda trycksaker, 30199730 Visitkort
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.