30676-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kaffe, te och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-224-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15860000 Kaffe, te och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag till att delta i ramavtals upphandling av Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster. Upphandlingen är uppdela i två anbudsområden; Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster samt Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster.
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, i respektive anbudsområde, där avrop sker genom särskild fördelningsnyckel. Under avtalstiden ska universitetet löpande kunna avropa nya köpes respektive hyres-/serviceavtal med löptid på 12, 24, 36 eller maximalt 48 månader.
Umeå universitet har i dagsläget ca 89 st. kaffeautomater och ca 20 st. vattenautomater med varierande kapacitet och avtalslängd. Automaterna finns placerade på Huvudcampus och Konstnärligt campus samt i mindre omfattning i Haparanda, Skellefteå, Norrbyn och Örnsköldsvik. Universitetet förbrukar ca 9 775 kg kaffe per år (2019).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 39711310 Elektriska kaffebryggare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå universitet inbjuder Ert företag till att delta i ramavtals upphandling av Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster.
Upphandlingen är uppdela i två anbudsområden;
Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud i ett eller flera anbudsområden. Universitet avser att anta samtliga kvalificerade leverantörer, i respektive anbudsområde, där avrop sker genom särskild fördelningsnyckel via universitetets e-handelssystem. Under avtalstiden ska universitetets beställare löpande kunna avropa nya köpes respektive hyres-/serviceavtal med löptid på 12, 24, 36 eller maximalt 48 månader.
Nulägesbeskrivning
Umeå universitet har i dagsläget ca 89 st. kaffeautomater och ca 20 st. vattenautomater med varierande kapacitet och avtalslängd. Automaterna finns placerade på Huvudcampus och Konstnärligt campus samt i mindre omfattning i Haparanda, Skellefteå, Norrbyn och Örnsköldsvik.
De flesta kaffeautomater har en stor mängd olika kaffevarianter att välja mellan, t.ex. espresso, bryggkaffe, cappuccino och latte samt varmvatten för te.
Universitetet förbrukar ca 9 775 kg kaffe per år (2019). Statistik visar att universitetets personal har en förkärlek för hela mörkrostade bönor, espressobönor samt klassiskt svart te och te med fruktig smak.
Universitetet har för närvarande ett 20-tal godsadresser dit anbudsgivaren ska kunna leverera sina varor.
Frågor rörande denna upphandling ställs och besvaras i e-Avrop.
Del nr: 2
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15981000 Mineralvatten, 15981100 Icke kolsyrat mineralvatten