306782-2016 - ResultatSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av hushållsavfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beskrivning av tjänsten:
Upphandlingen avser avfallsbehandling genom förbränning av brännbart hushållsavfall för Växjö kommuns och Alvesta kommuns behov.
Den totala mängden brännbart hushållsavfall är årligen:
* ca 17 200 ton för Växjö kommun,
* ca 5 700 ton för Alvesta kommun.
För Alvesta kommun kommer avfallsmängderna att minska, enligt punkt 1.1.3. De faktiska volymerna kan komma att bli såväl högre som lägre än vad som anges ovan (för Alvesta kommun gäller enligt punkt 1.1.3). Växjö och Alvesta ligger i en expansiv region där invånarantalet ökat stadigt under de senaste åren. Upphandlande myndigheter kommer att meddela säljaren om insamling av avfall skulle indikera på avvikelser. Mängden hushållsavfall är relativt jämt fördelat under året. Avfallet kommer från både säckar, kärl och containrar från hushåll och verksamheter (därmed jämförligt avfall) i Växjö och Alvesta kommun. I Växjö kommun är det organiska hushållsavfallet till stor del utsorterat och läggs i separata kärl som går till egen biogasanläggning på Häringetorp i Växjö. I Alvesta kommun sker ingen utsortering av det organiska hushållsavfallet, det aktuella hushållsavfallet som kommer från Alvesta kommun inkluderar därmed detta i det brännbara hushållsavfallet idag. Dock har Alvesta kommun tagit beslut att införa optisk sortering och det kommer att innebära att från och med någon gång under 2017 kommer det organiska hushållsavfallet att sorteras ut. Mängderna som omfattas av den aktuella upphandlingen kan ses i punkt 1.1.3. Avfall som omfattas av producentansvar (förpackningar, tidningar, avfall från elektriska och elektroniska produkter osv.)och farligt avfall är sorterat vid källan. En viss andel felsorterat avfall är ofrånkomligt. Växjö och Alvesta kommun samlastar och blandarhushållsavfallet på anläggningen i Häringetorp innan det körs till mottagningsanläggningen. Upphandlingen avser endast behandlingen av avfallet på förbränningsanläggningen. Transporten upphandlas separat.
Framtida förutsättningar/förändringar:
Alvesta kommun har beslutat att införa optisk sortering från och med 2017. Det innebär att avfallsmängderna från Alvesta kommun kommer att minska under avtalsperioden enligt följande:
— Under 2017 lämnar Alvesta ca 5 000 ton brännbart hushållsavfall.
— Under 2018 lämnar Alvesta ca 2 000 ton brännbart hushållsavfall.
— Under 2019 lämnar Alvesta ca 1 500 ton brännbart hushållsavfall.
Vid förändringar kommer upphandlande myndighet meddela Säljaren i god tid innan.
Kompletterande information:
Förfrågningsunderlag hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen frågor och svar i TendSign men kan även skickas via e-post till johanna.rothen@vaxjo.se
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av förfrågningsunderlaget.
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter:
Anbudsgivare ska vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande och löpande under avtalsperioden. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
2. F-skatt:
Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Detta gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led. Uppdragstagaren är ansvarig för att kontroll sker i alla underliggande led.
3. Finansiell och ekonomisk ställning:
Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Rating hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet. Förklaringen/intyget kan komma att begäras in av upphandlande myndighet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.