Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analyser Vänern 2020
Referensnummer: 20/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Analystjänsten omfattar analyser i sediment, biota och vatten av de substanser som är angivna i Excelbilaga: Pris och utvärdering (bilaga 2). De är indelade i två huvudgrupper: grundanalyser (”GRUND”), som görs för alla sedimentprover som kommer att analyseras, samt tilläggsanalyser (”TILLÄGG”), som görs för obestämt antal sediment, biota eller vattenprover.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen