306826-2017 - ResultatSverige-Södertälje: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2015-1110A-E01 Mottagning förorenad bark Södertälje.
Referensnummer: TI 2015-1110A-E01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom Igelsta strand har tidigare bedrivits sågverk och träimpregnering.
Från den tidigare verksamheten finns mäktiga skikt av bark i marken inom området. Inför planerad exploatering av aktuellt område kommer en avhjälpande åtgärd genomföras av den förorenade marken. Denna upphandling avser endast mottagning och förbränning av förorenad bark.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen