Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift
Referensnummer: 23EV1259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Elsäkerhetsverket inbjuder er härmed att lämna anbud på myndighetens IT-drift. Elsäkerhetsverkets syfte med upphandlingen är att ingå partnerskap med leverantören för att förvalta och utveckla Elsäkerhetsverkets IT-drift. Leverantören ska ha en god kännedom om Elsäkerhetsverkets IT-miljö, verksamhet och de krav som ställs på robusthet en svensk statlig myndighets IT-drift och informationssäkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-drift 3 + 1 år enligt obligatoriska krav, avtalsvillkor, SLA och utvärderingskriterier. Uppdraget medför att leverantören blir personuppgiftsbiträde till Elsäkerhetsverket och personuppgiftsbiträdesavtal ska ingås.