30684-2026 - Resultat
Sverige – Trädvård – Arboristarbeten i Svalövs kommun
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArboristarbeten i Svalövs kommun
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för arboristarbeten av varierande omfattning i Svalövs kommun, att utföras året om. Exempel på avrop i ramavtalet kan vara: · Fällningar av döda eller skadade träd · Underhållsbeskärningar av varierande omfattning · Skogsröjningar · Stubbfräsningar · Entreprenader med trädvårdsinriktning, t ex trädvård, övrig biotopvård · Miljöanpassade underhållsarbeten av befintliga naturområden · Platsbesök och förprojekteringar/projekteringar · Samarbete med kommunen och/eller annan entreprenör · Samordning med övriga berörda, t ex privata markägare och övriga vid behov · Rådgivning och förarbeten avseende prioritering och genomförbarhet av åtgärd utifrån platsförhållanden · Borttagning fågelbon, nertagning fastblåst skräp mm.
Typ av förfarandeÖppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211500 Trädvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:107:Lot:1