306974-2022 - PlaneringSverige-Malmö: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss för utrustning på- och avkorkare
Referensnummer: 2022-O001225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne avser att upphandla automatiska på- och avkorkare till SBS 96-rack och rör.
Arbetet med upphandlingsdokumenten pågår och Region Skåne har för avsikt att annonsera upphandlingen inom kort. Som en ytterligare kvalitetssäkrande åtgärd samt som ett sätt att dra nytta av den kunskap som potentiella leverantörer besitter så önskar Region Skåne inför annonsering av upphandlingen erhålla eventuella synpunkter från potentiella leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetet med upphandlingsdokumenten pågår och Region Skåne har för avsikt att annonsera
upphandlingen inom kort. Som en ytterligare kvalitetssäkrande åtgärd samt som ett sätt att dra nytta
av den kunskap som potentiella leverantörer besitter så önskar Region Skåne inför annonsering av
upphandlingen erhålla eventuella synpunkter från potentiella leverantörer.