306986-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Plastprodukter – Förbrukningsmaterial och städutrustning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörbrukningsmaterial och städutrustning
BeskrivningBodens kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud avseende förbrukningsmaterial och städutrustning. Kommunen har behov av förbrukningsmaterial och städutrustning, såsom plast-, pappers- och städartiklar, för användning i olika verksamheter, exempelvis skolor och förskolor, äldreomsorg, gruppboenden samt administrativa verksamheter (kontor). Upphandlingen syftar till att genom ett ramavtal säkerställa verksamheternas löpande behov. Avrop kommer att ske successivt utifrån behov. Den uppskattade inköpsvolymen uppgår till cirka 3 000 000 SEK per år exklusive moms. Volymen är endast en uppskattning och kan komma att både över- och underskridas. Den ska därför inte betraktas som bindande. Kommunen avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Intern identifierareKS 2026-298
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 19520000 Plastprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 24000000 Kemiska produkter, 24327000 Diverse kemiska produkter, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 33711430 Engångsservetter, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33761000 Toalettpapper, 33772000 Förbrukningsvaror av papper, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39224310 Toalettborstar, 39525800 Trasor, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel, 39832000 Diskmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFörbrukningsmaterial och städutrustning