Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtlungmaskiner
Referensnummer: HSN 491-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för perfusionssystem (”hjärtlungmaskiner”) för leverans till Thorax operation, Hjärtcentrum vid Norrlands universitetssjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33162100 Utrustning för operationssalar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet avser fyra (4) st kompletta perfusionssystem. Takvolymen är fem (5) kompletta system.