30704-2023 - ResultatSverige-Falun: Farmaceutiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning till primärvård, folktandvård, öppenvårdsmottagningar utanför sjukhus samt SÄBO
Referensnummer: HSN 2022/6492
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser läkemedelsförsörjning till Region Dalarnas primärvård, folktandvård, öppenvårdsmottagningar utanför sjukhus samt SÄBO. Med läkemedelsförsörjning avses ordermottagning, orderberedning, iordningsställande, emballering samt leverans av läkemedel och läkemedelsnära produkter till godsmottagningsadress vid Falu lasarett och Mora lasarett.
Sekretess är begärd på kontraktsvärdet varför detta inte redovisas under punkt II.1.7). Istället redovisas förväntat kontraktsvärde i upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85149000 Farmaceutiska tjänster, 33600000 Läkemedel, 33680000 Farmaceutiska artiklar, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tjänsten att leverera läkemedel och läkemedelsnära varor till Region Dalarnas primärvård, Folktandvård, öppenvårdsmottagningar utanför sjukhus samt SÄBO. till ett värde av ca 8 000 000 sek