Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Inköpscentral
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för övervakning, styrning och optimering av fjärrvärmenät och fjärrvärmecentraler
Referensnummer: 20/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32441200 Fjärrmät- och styrutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser olika system för övervakning, styrning och optimering av fjärrvärmenät och fjärrvärmecentraler samt tillhörande produkter, system och tjänster, för installation i primära fjärrvärmesystem. Exempel på produkter som efterfrågas är system för indikering och inmätning av fuktlarm och läckagemätning, nivåmätning och ventilstyrning i fjärrvärmenät och fjärrvärmekammare samt system för övervakning och optimering av fjärrvärmecentraler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 32441100 Övervakningssystem för fjärrmätning, 48150000 Programvara för industristyrning, 48151000 Datorstyrsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen