307053-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av farligt gods
Referensnummer: EUI 20 032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Upphandlingen omfattar transport av farligt gods, dörr till dörr, inrikes och utrikes till mottagare över hela världen.
Göteborgs universitet och övriga lärosäten skickar farligt gods och det är ofta fråga om transporter av biologiska preparat och kemikalier med temperaturkrav (fryst, kylt eller rumstempererat). Godset kan utgöras av giftiga, smittförande, radioaktiva eller genetiskt modifierade ämnen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal på följande två (2) områden:
1. Tempererade transporter
2. Transport av radioaktiva ämnen
Område 1 - Tempererade transporter omfattar utöver tempererade transporter även alla andra typer av farligt gods-transporter förutom transporter av radioaktiva ämnen.