30714-2018 - PlaneringSverige-Kalmar: Vägtransporter
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering av transportupphandlingar, KSRR
Referensnummer: 2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed förhandsannonserar KSRR kommande transportupphandlingar. Upphandlingarna kommer att annonseras under perioden januari t.o.m. mars 2018 och omfattar:
— Tömning av enskilda avloppsanläggningar och fettavskiljare,
— Hämtning av trädgårdsavfall,
— Transport av lastväxlarcontainer från återvinningscentraler,
— Kranbilstjänster,
— Ramavtal med förnyad konkurrensutsättning, inom transport och behandling av avfall från KSRR:s avfallsanläggning Moskogen.
Upphandlingarna omfattar hela KSRR:s verksamhetsområde som omfattar Kalmar, Mörbylånga, Nybro, Oskarshamn och Torsås kommuner.
Läs mer om KSRR:s verksamhet på ksrr.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen