307202-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Forskning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Snittnings- och infärgningsservice
Referensnummer: 2-835/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73110000 Forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, inbjuder er härmed att lämna anbud avseende en tjänst för att bearbeta histologiskt material för forskningsändamål.
Bakgrund och omfattning
Institutionen för kvinnors och barns hälsa vid Karolinska Institutet är i behov av en tjänst för att bearbeta histologiskt material för forskningsändamål.
Snittning och bearbetning av celler och vävnader från människor och djur (från 0.5mm3 och 1cm3) behövs. Då humana prover innehåller patientprover kan det behövas omedelbar bearbetning av proverna inom 12 timmar.
Transport av dessa prover från och tillbaka till Bioclinicum, Karolinska Institutet Stockholm måste garanteras inom 12 timmar och ska kunna beställas 24 timmar innan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73111000 Forskningslaboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Karolinska Institutet
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, är ett av världens ledande medicinska universitet. KI:s vision är att driva utvecklingen av kunskap om livet och verka för en bättre hälsa för alla.
I Sverige står Karolinska Institutet för den enskilt största andelen medicinsk akademisk forskning och har det största utbudet av medicinska utbildningar. Varje år utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin.
För mer information, vänligen se ki.se.
Avtalstid och optioner
Avtalet blir bindande när det har undertecknats av båda Parter. Ramavtalet träder i kraft 15.4.2021 och gäller i två (2) år. Därefter äger KI rätt att förlänga ramavtalet vid flera tillfällen men totalt sett kan förlängningen inte vara längre än två (2) år, dvs, ramavtalet kan som längst komma att gälla i fyra (4) år räknat från startdatum.
Volym
Avtalets värde beräknat till ca 400 000 SEK per år.KI lämnar ingen volymgaranti. Anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår under avtalstiden.
Upphandlande myndighet
Karolinska Institutet171 77 StockholmTelefon: 08-524 800 00Organisationsnummer: 202100-2973
Ansvarig upphandlare
Helena RedinInköps- och upphandlingsenhetenEkonomiavdelningenE-post: helena.redin@ki.se
Observera att alla frågor om pågående upphandlingar ska ställas via ”Frågor och svar”-funktionen i TendSign, se även avsnittet "Kommunikation under upphandlingsprocessen" nedan.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med ett öppet förfarande enligt 6 kapitlet 2 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). För mer information om upphandlingsförfaranden, se till exempel upphandlingsmyndigheten.se/upphandla/om-upphandlingsreglerna/Upphandlingsforfaranden.