307298-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Taxitjänster – Skolskjuts Robertsfors
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkolskjuts Robertsfors
BeskrivningAvtalet omfattar skolskjutsar från elevers hem eller en plats i närheten, till och från grundskolor, samt till och från hållplats för kollektivtrafik, för elever i förskoleklass och grundskolan i Robertsfors kommuns skolor. Avtalet avser även skolskjutsar för anpassad skola för elever boende inom Robertsfors kommun, samt anpassad gymnasieskola med elever boende i Robertsfors med utbildning i kranskommuner. Omfattningen varierar över tiden och är beroende av, antalet elever med behov av skolskjuts, samt omfattningen av kollektivtrafik. Under avtalsperioden kan förändringar komma att ske beroende på omständigheter såsom myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik eller politiska beslut avseende övergång till kollektivtrafik. Förändringar av antal skolor och elever ska kunna göras utan inverkan på det ekonomiska innehållet i ingånget avtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97750:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål