307304-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: 22/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av färskt bröd och konditorivaror. Gäller ej kommunens storkök.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende färskt bröd, konditorivaror och färdigberedda smörgåsar
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för beställning och köp av färskt bröd och konditorivaror direkt i butik till olika verksamheter i Jönköpings kommun. Beställaren ämnar teckna avtal med flera butiker för att dels få en bred geografisk spridning dels en god tillgänglighet för beställaren.
Köp/avhämtning kommer att ske av kommunens enheter stora som små. I uppdraget ingår det att butiken ska ha öppet vardagar och lördagar. Detta avtal omfattar inte färskt bröd till storköken på äldreboenden, skolor och förskolor inom Jönköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Ramavtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler och alla leverantörer i ramavtalet inkluderat uppgår till 9000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Ramavtalets takvolym är 11 000 000 kr utifrån det sammanlagda värdet från alla leverantörer i ramavtalet.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.