30731-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reparation och underhåll av restaurangutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation och service av storköksutrustning
Referensnummer: 16/110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp ramavtalsleverantör för löpande reparationer och service av storköksutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50531000 Reparation och underhåll av icke-elektriska maskiner, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Jönköpings kommun tillsammans med ett antal kommunala bolag samt grannkommun, ämnar teckna ramavtal med leverantörer rörande löpande behov av reparationer samt service i syfte att hålla storköksutrustning och maskiner i brukbart skick så länge det är ekonomiskt hållbart.
Upphandlingen avser reparationer av storköksmaskiner, ej hushållsmaskiner. Maskiner som detta gäller är bland annat diskmaskin typ tunnel-, entanks huv-, grovdisk-maskiner, blandningsmaskiner, kokeri, värmerier, elektriska kokgrytor, kombiugnar, stekbord, storköksspisar, lyftvagnar.
Följande fabrikat är i nuläget aktuella:
— Rational, Metos, Electrolux, Hounö, Hällde, Granuldisk, Wexiö disk, Getinge, Convotherm, Wodschow, Robot Coupe, Hallins, Scanbox. (Det kan dock förekomma fler.).
Avrop kommer att ske fortlöpande. Omfattningens storlek kan idag inte bestämmas och leverantören kan inte tillgodoräkna sig någon mängd.
Upphandlingen gäller ej kylarbeten.
Upphandlingen delas upp i 2 geografiska områden:
Område 1. Öster och CentrumOmråde 2. Väster och Söder samt Habo och Mullsjö kommun.
Anbud kan lämnas på bägge områdena, men kontrakt tilldelas endas på ett geografiskt område. Anbudet gäller dock oavsett vilket område man vinner. I samband med att man lämnar anbud önskar man vilket område man helst vill verka inom med en Områdesfördelningsnyckel.
Detta gör vi för att upprätthålla konkurrensen på avtalsområdet och för att dela upp den omsättning som finns på fler leverantörer. Vi vill på detta sätt ge mindre leverantörer möjligheten att få ett kontrakt och samtidigt erhålla den allra bästa uppmärksamheten.
De kommunala bolagen avropar i det område där byggnaden finns.