307329-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation bostäder, kontor samt parkeringshus - Magistern
Referensnummer: 1910
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för uppförande av bostadshus med totalt 10 trapphus i 9 huskroppar och 290 lägenheter samt komplementbyggnader såsom garage, miljöhus, skärmtak och cykelförråd.Entreprenaden omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för uppförande av ett kontorshus på drygt 5000 m2, ett parkeringsgarage på cirka 460 parkeringsplatser och ett driftgarage med 6 platser, tillhörande förråd och spolhall samt komplementbyggnader såsom cykelskärmtak.I entreprenaden ingår även bland annat att flytta befintlig cykelbana.Utformningen av husen har föregåtts av en arkitekttävling.För detaljer se förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
BoE
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för uppförande av bostadshus med totalt 10 trapphus i 9 huskroppar och 290 lägenheter samt komplementbyggnader såsom garage, miljöhus, skärmtak och cykelförråd.Entreprenaden omfattar kompletta mark- och husbyggnadsarbeten för uppförande av ett kontorshus på drygt 5000m2, ett parkeringsgarage på cirka 460 parkeringsplatser och ett driftgarage med 6 platser, tillhörande förråd och spolhall samt komplementbyggnader såsom cykelskärmtak.I entreprenaden ingår även bland annat att flytta befintlig cykelbana.Utformningen av husen har föregåtts av en arkitekttävling.För detaljer se förfrågningsunderlag.
KPE
Del nr: 2