307330-2021 - ResultatSverige-Eslöv: Yrkesutbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkeshögsskoleutbildning 3D-printingspecialist
Referensnummer: GoV.2021.0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80530000 Yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eslövs kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende kurser inom yrkeshögskoleutbildning till 3D-printingspecialist.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80300000 Högre utbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kurs inom yrkeshögskoleutbildningen till 3D-printingspecialist ht 2021 och med optioner för utbildningsstart 2022 ht samt 2023 ht.
Uppdraget avser förberedelser, genomförande och efterarbete avseende teoretisk och praktisk utbildning på den av Myndigheten för yrkeshögskolan beviljande utbildningen "3D-printingspecialist (Dnr hos MYH: MYH 2020/5358)" av kurserna:
— 3D-printing (AT-additiv tillverkning) - ur ett helhetsperspektiv, 10 YH-poäng
— 3D-scanning, med inriktning 3D-printing, 10 YH-poäng
— Beredning, materiallära och tillverkningsmetoder för 3D-print, 30 YH-poäng
— Digital design, 3D-modellering, samt mjukvaror för 3D-print, 30 YH-poäng
— Examensarbete, 15 YH-poäng
— Konstruktion, med inriktning 3D-printning, 45 YH-poäng
— LIA - ett yrkesanpassat projektarbete, 40 YH-poäng
I uppdraget ingår även att tillhandahålla relevant utrustning för utbildningen i form av hård- och mjukvara samt förbrukningsmaterial till de studerande så dessa praktiskt kan genomföra de övnings- och inlämningsuppgifter som ingår i respektive kurs.