Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Kommunalt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsinbjudan - Ramavtal Byggentreprenadtjänster (avrop 3-10 miljoner kronor)
Referensnummer: HS/2019:128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för byggentreprenadtjänster som beställaren vid behov avropar med ett kontraktsvärde om minst 3 miljoner kronor och max 10 miljoner kronor. Ramavtal planeras tecknas med fyra leverantörer och förnyad konkurrensutsättning kommer att ske vid varje avrop. Byggentreprenaderna kommer att utföras som utförandeentreprenad enligt AB04.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen