307398-2021 - ResultatSverige-Östersund: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - ramavtal
Referensnummer: RS/151/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster inom Region Jämtland Härjedalen.
Upphandlingen avser åtta tjänsteområden:
— Byggprojektledning
— Arkitekt för planering och projektering
— Projektering – El, styr och regler
— Projektering - Byggnadskonstruktion
— Projektering - Brand
— Projektering - Ventilation (VE)
— Projektering - Värme och sanitet (VS)
— Projektering - Medicinska gasanläggningar
— Anbud lämnas per tjänsteområde
— Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör per tjänsteområde
— Ramavtal gäller i upp till fyra (4) år med rätt för beställaren till uppsägning efter två (2) år
— Planerad avtalstid är 1.6.2021 – 31.5.2025
— Inställelseort Östersund
— Omfattning i detalj framgår i upphandlingsdokumenten som helhet
Varmt välkommen med anbud!
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Byggprojektledning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arkitekt- och ingenjörstjänster för löpande avrop,
Konsulttjänsterna gäller vid nybyggnader och ändring av i huvudsak sjukhus- och vårdbyggnader som förvaltas av Region Jämtland Härjedalen,
I huvudsak består avropen av flertalet mindre projekt med lokalanpassningar,
Uppskattade avropsvolymer som i huvudsak är baserade på historiska inköpsvolymer 2016-2020:
Byggprojektledning ca 100 000 SEK/år,
Arkitekt för planering och projektering ca 1 200 000 SEK/år,
Projektering – El, styr och regler ca 1 200 000 SEK/år,
Projektering – Byggnadskonstruktion ca 600 000 SEK/år,
Projektering – Brandskydd ca 100 000 SEK/år,
Projektering – Ventilation (VE) ca 700 000 SEK/år,
Projektering – Värme och sanitet (VS) ca 500 000 SEK/år,
Projektering - Medicinska gasanläggningar ca 300 000 SEK/år
Arkitekt och byggnadsingenjör inom arkitektur
Del nr: 2
Byggnadskonstruktion
Del nr: 3
El ink. styr och regler
Del nr: 4
Brandskydd
Del nr: 5
Projektering – Ventilation (VE) ca 700 000 kSEKår,
Ventilation (VE)
Del nr: 6
Värme och sanitet (VS)
Del nr: 7
Medicinska gasanläggningar
Del nr: 8