307412-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Paramedicinska fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bedömningsenhet/Lättvårdsambulans
Referensnummer: RS/220555
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114120 Paramedicinska fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland ska upphandla ramavtal för bedömningsenheter/lättvårdsambulanser. Fordonen ska vara utryckningsfordon och vara utrustade så att de möjliggör bedömning och vård av patient. Fordonen ska även vara utrustade med bår och datorarbetsplats i vårdarhytten.
Uppskattat behov under avtalstiden, inklusive optionsår, är cirka 3 fordon med takvolym om max 5 fordon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen