Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markarbeten och löpande gatuunderhåll Västerort
Referensnummer: T2018-00928
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaderna omfattar markarbeten bland annat bestående av ombyggnad av gator, gångbanor, cykelvägar, dagvattenbrunnar/ledningar m.m samt löpande gatuunderhåll bestående av slithålslagning och smärre kantstensarbeten m m.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen