307479-2016 - ResultatSverige-Ludvika: Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsmaskintjänster Falun 2016.
Referensnummer: GNU 2016/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar anläggningsmaskintjänster för Falu kommun.
Tjänsterna omfattar arbeten som inte är hänförliga till andra avtal som kommunen omfattas av såsom mark- och anläggningsarbeten, drift och underhåll, beläggningsarbeten, och vägunderhåll.
Exempel på ingående arbeten kan vara lossning av varor från lastbilar, sjösättning av bryggor, spolning av islekbanor, och tillhandahållande av containers med liftdumperbil.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Transporter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hjullastare/grävlastare
Del nr: 2
Grävmaskin
Del nr: 3
Lastbil med vattentank
Del nr: 4
Teleskoplastare
Del nr: 5
Liftdumperbil
Del nr: 6