See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: BAS-P till projekt Terminal 5 - Angöringslösning (ARN)
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Arlanda. Projekt Terminal 5 - Angöringslösning befinner sig i ett mycket tidigt stadium och ska påbörja ett arbete med förstudier för kommande utbyggnader. Projektet söker nu en BAS-P handläggare med fokus på tidigt skede för genomförande av förstudie och programhandling för angöringslösningen. Detta uppdrag omfattar främst angöringen, men kommer ske i nära samarbete med angränsande terminalprojekt. Det kan bli aktuellt att genomföra vissa arbeten kopplat till terminalprojektet. Konsulten ska då kunna avropas för dessa arbeten, så för detta finns en option. Omfattningen på uppdraget är 20-25% under förstudiefasten och kommer därefter öka till 70-100%. Uuppdragsstart under perioden april/maj 2025 och slutdatum för uppdraget är beräknat till 2029-12-31 när projektet är genomfört och driftöverlämnat. Beställaren har option på att utöka uppdraget vid behov av mindre arbeten i angränsande terminalprojekt. Närvaro på plats på flygplatsen (Arlanda) krävs 60% eller mer av tiden.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111871:Lot:1