307537-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad utbyggnad VA Pusselbo – Repbäcken, Borlänge
Referensnummer: ABBE 2023/382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbyggnad av VA-nätet byggts i  Pusselbo, Repbäcken, Älvnäsgården, Båtsta, Strandarna och Färjenäs (Borlänge kommun). Uppskattad byggtid är två år. Samförläggning av fiber och el ingår också i arbetena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen