Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medarbetarundersökningar för FM.
Referensnummer: UH-2016-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311100 Utformning av undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten genomgår sedan en tid en större förändring inom personalförsörjning. Den största förändringen är en följd av lagstiftningen som med vissa undantag låter totalförsvarsplikten vara vilande, vilket har lett till förändringar i den interna personalstrukturen. Försvarsmakten är därför i stort behov att kontinuerligt undersöka medarbetarnas uppfattning om deras arbetssituation för att se hur den överensstämmer med Försvarsmaktens långsiktiga verksamhetsmål och vision.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Medarbetarundersökningar.