307675-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Kuvert, korrespondenskort och brevkort
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kuvert, visitkort och korrespondenskort med tryck.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 15: Förlags- och tryckeritjänster mot arvode eller på kontrakt
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser tryckning av kuvert, visitkort och korrespondenskort till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har TioHundra AB och Landstingens Ömsesidiga Försäkringsbolag (LÖF), rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
Som referensvärde kan noteras att SLL under föregående avtalsår avropade tjänster från avtalet till ett värde av cirka 4 000 000 SEK.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30199200 Kuvert, korrespondenskort och brevkort, 30199700 Tryckt kontorsmateriel utom formulär, 30199730 Visitkort
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.