Huvudsaklig CPV-kod 72212321 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd konstruktion (CAD)
II.1.4.
Kort beskrivning
Hamnen avser teckna avtal med ett konsultbolag som erbjuder IT- och CAD samordningstjänster. Avtalet kommer att vara ett ramavtal där hamnen gör beställningar genom avrop för varje enskilt fall. Omfattningen går inte att garantera utan detta styrs helt och hållet av behovet inom olika projekt. För att effektivisera arbetena med konsultens insatser krävs att det är två personer som ska fördela arbetsinsatserna avseende nedanstående. Det finns å ena sidan inga garantier för uppdrag samtidigt som det kan komma behövas utökade resurser i vissa sammanhang. Arbetsspråket är svenska.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT och CAD samordning.