See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyresmaskiner
Beskrivning: Hej uthyrare av maskiner! Vill ni hyra ut maskiner till kommuner i södra Dalarna? Upphandlingen omfattar hyresavtal för anläggningsmaskiner, byggmaskiner, tillbehör, bodar, liftar, ställningar och arbetsmaskiner för eldrift. Syftet med upphandlingen är att dels täcka behovet av objekt som den egna basresursen inte har kapacitet för och dels där Beställaren saknar objekt i egen regi. Välkommen att lämna anbud!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 43830000 Maskinverktyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avesta (Avesta kommun, Gamla Byn AB, Avesta Industristad, Avesta Vatten & Avfall AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93958:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet kan förlängas med upp till högst 24 månader
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Borlänge (Borlänge kommun, AB Stora Tunabyggen)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93958:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Falun (Falu kommun, Kopparstaden AB, Falu Energi & Vatten AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93958:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Gagnef (Gagnefs kommun, Gagnefsbostäder AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93958:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Hedemora (Hedemora kommun)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93958:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Ludvika (Ludvika kommun, Västerbergslagens Kraft AB, WessmanBarken Vatten & Återvinning AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93958:Lot:6