2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallshantering
Beskrivning: Hantering av Helsingborgs hamns avfall och sludge från båtar.
Intern identifierare: 24/48
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Upphandlingen avser avfallshantering i Helsingborgs Hamn av olika sorters avfallsfraktioner. Den avfallshantering som Helsingborgs Hamn svara för består dels av fartygsgenererat avfall dels avfall från den egna verksamheten. Avfallshanteringen för de olika företag som är etablerade och verksamma inom hamnområdet ombesörjs av respektive företag via egna avtal. Uppdraget omfattar beställarens behov av hämtning, transport och omhändertagande av avfallsfraktioner, hyra av kärl/behållare/containrar och skyltning av dem samt kringliggande tjänster.
Intern identifierare: 1633438
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav
Beskrivning: Upphandlingen avser avfallshantering i Helsingborgs Hamn av olika sorters avfallsfraktioner. Den avfallshantering som Helsingborgs Hamn svara för består dels av fartygsgenererat avfall dels avfall från den egna verksamheten. Uppdraget omfattar beställarens behov av hämtning, transport och omhändertagande av avfallsfraktioner, hyra av kärl/behållare/containrar och skyltning av dem samt kringliggande tjänster.
Intern identifierare: 1633440