307942-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Spektrumanalysator
Referensnummer: 2270-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE har via ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering upphandlat en spektrumanalysator och avser ingå avtal med GAUSS INSTRUMENTS International GmbH avseende ett instrument av modellen TDEMI Ultra.
Enligt RISE marknadsundersökning är leverantören GAUSS INSTRUMENTS International GmbH ensamma om den tekniska lösningen.
RISE tillämpar frivillig avtalsspärr i 10 dagar från och med dagen för annons. Om någon leverantör anser sig kunna leverera samma funktioner ska de höra av sig inom de 10 dagarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rise EMC-fordon har flera uppdrag att mäta emission på elektrifierade vägar, där snabb realtidsmätning krävs för att fånga emissioner vid laddning av förbipasserande fordon.
RISE EMC-fordonsenhet avser därför att köpa ett realtidsinstrument för emissionsmätning i realtid.
Instrumentet skall vara CISPR 16 compliant för fullackrediterade emissionsmätningar.
Instrumentet skall som minimum ha en realtidsbandbredd på >600 MHz.
Instrumentet skall ha en hög kapacitet att lagra realtids IQ-data för efterbehandling.