307958-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Soptunnor och papperskorgar
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Avfallskärl 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet omfattar inköp av kärl inklusive hjul samt lock och tillbehör för insamling av avfall. Kärlen ska vara enligt specifikation i Kravspecifikationen.
Upphandlingen är uppdelad i 2 skilda delar, vilka kommer att utvärderas separat, nämligen:
Del 1: Kärl av storlek 140, 190, 240 och 660 liter.
Del 2: Kärl av storlek 370 liter med tredje hjul.
Anbud skall lämnas på Svenska.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor, 44616200 Avfallstunnor
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner