307994-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Ljudutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Hörselteknisk utrustning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på hörselteknisk utrustning för leverans till Örebro kommun. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Bakgrund och omfattning:
Denna upphandling avser ramavtal avseende hörselteknisk utrustning till Örebro kommun. Örebro är en etablerad skolstad med över 40 års erfarenhet av utbildning för elever med dövhet och hörselnedsättning. Här finns Sveriges enda riksgymnasium för döva och hörselskadade. Riksgymnasiet erbjuder 17 nationella program och finns i dagsläget på 4 kommunala skolor: Risbergska gymnasiet, Tullängsgymnasiet, Virginska gymnasiet och Kvinnerstagymnasiet. Vilken skola eleverna går på beror på deras programval. Eleverna som går sin skolgång hos oss erbjuds en miljö som ger möjlighet till delaktighet och utveckling. Alla kan delta i det sociala samspelet, känna tillhörighet och utvecklas som individer. I vanlig hörselklass på Riksgymnasiet finns alltid tekniska hjälpmedel, klassrummet är akustiskt välfungerande och lärarna har specialpedagogisk kompetens. Eleverna har mikrofoner på sina bord och bänkar och uppfattar på så sätt både sitt eget, lärarens och kamraternas tal. Hörselteknik ska vara anpassad till pedagogiska arbetssätt och elevers behov. Den ska vara lättanvänd för elever och för personal med olika erfarenheter av teknik och förmedla en transparent ljudbild av god kvalitet utan hörbar distorsion. I huvudsak finns det 2 grupper av hörseltekniska undervisningshjälpmedel vilka karaktäriseras av att de i ena fallet utgörs av fasta installationer och i andra fallet bärbara/portabla system. De fasta installationerna som används vid gruppundervisning för hörselskadade innebär att det i regel finns en teleslinga i klassrummet. Eleverna kan använda sina egna hörapparater och bara ställa om dem till läge T eller MT för att höra kamrater och lärare. Lärarna använder trådlösa mikrofoner och eleverna har någon form av medhörningsmikrofon. Det betyder att alla hör alla i hörselklassen. Andra ljudkällor liksom dator, projektor eller smartboard är också kopplade till slingorna och blir hörbara över rummets slinga. De bärbara/portabla systemen finns i olika utförande och används som komplettering till den fasta slingan. En elev med hörselnedsättning som använder hörapparater är beroende av hörseltekniska undervisningshjälpmedel som alltid fungerar. Tekniken utvecklas kontinuerligt och elev med hörselnedsättning är beroende av att få tillgång till den bästa, för att ges samma förutsättningar till måluppfyllelse och fortsatt lärande som alla andra. Hörseltekniska undervisningshjälpmedel behöver hålla en sådan kvalitet att bästa ljudreferens alltid uppnås. Riksgymnasiet har behov av ett brett utbud produkter inom området.
Följande områden omfattas av ramavtalet, med uppskattad inköpsvolym:
1.Trådlösa mikrofonsystem (stationära och portabla), ca 200 000 SEK/år.
2. Bordsmikrofoner av svanhalstyp samt tillhörande server (komplett), myggmikrofoner och headset/earset-mikrofon, ca 200 000 SEK/år.
3. Hörslingor – slingförstärkare, slingkabel, testutrustning för hörslingor, halsslingor, ca 200 000 SEK/år.
4. Installation och driftsättning av hörslingor, mixer och utrustningsskåp, ca 150 000 SEK/år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32342410 Ljudutrustning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32341000 Mikrofoner, 32342400 Ljudanordningar, 51313000 Installation av ljudutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner