308018-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vallentuna: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation och omlackering av SÖRABs containrar
Referensnummer: UH2022-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett avtal med en leverantör för reparation och omlackning av SÖRABs containrar. Containrarna kommer att transporteras av SÖRAB till leverantörens anläggning i batcher om 3 containrar, där service och underhåll ska ske och följande arbetsmoment som ska ingå:
• Riktning av balkar och andra stålkonstruktioner
• Reparationsarbeten
• Svetsning
• Byte rullar
• Blästring
• Lackering
• Märkning med reflex
Beräknad start av leverans är 2022-08-01 till och med 2024-07-31. Med möjlighet till förlängning 2+1+1 år till och med 2028-07-31. Beräknad start av leverans är 2022-08-01 gällande reparationer, gällande omlackering så har SÖRAB ett befintligt avtal som löper tom 2022-12-31 så där påbörjas leveranser tidigast 2023-01-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42914000 Återvinningsutrustning, 44613800 Avfallscontainrar, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen