Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem (barn/elev-register)
Referensnummer: UH-23-38751
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamhetssystem som omfattar register för barn, elever, vårdnadshavare och personal samt administrativa funktioner för skolhuvudman och hemkommun till barn och elev. Avser verksamhetsformerna: förskola, grundskola, gymnasium, vuxenutbildning och fritidshem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen