308027-2021 - ÄndringSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom el och tele
Referensnummer: FN 2021/00118-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget ingår projektledning från program/förstudiefas till utförandefasens överlämnande till beställare med samordning och utförande av upprättande av bl.a. förfrågningsunderlag, bygghandlingar och utredningar.
Den periodiska (särskilda) kontrollen utförs med ett tidsintervall på tre år, med cirka en tredjedel av beståndet per år. Övriga fastigheter följer samma intervall och utförs enligt samma besiktningsstandard som periodisk kontroll.
Ansvara för de arbetsuppgifter som åligger elansvarig (delegat).