308033-2019 - ResultatSverige-Alingsås: Mobiltelefoner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoniprodukter
Referensnummer: 2019.126 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32250000 Mobiltelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Telefoniprodukter och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Objekt och omfattning
Ramavtalet omfattar Telefoniprodukter.
Leverans och service av Telefoniprodukter såsom mobila och analoga telefoner samt tillbehör m.m.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32550000 Telefonutrustning, 32552100 Telefonapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 7 000 000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 2019-05-06
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 2023-05-05