308052-2021 - ÄndringSverige-Halmstad: Stödtjänster för system
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmmottagningssystem
Referensnummer: HN 2021/00147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Larmmottagningssystem som kommer vara inkopplat till Halmstads kommun egna IT-service server. Halmstad kommun har i det nuvarande Larmmottagningssystemet ca 2 500 kunder med trygghetslarm. Kunderna har delats på kunder i ordinärt boende, och kunder som bor i LSS boende. Halmstads kommuns avsikt är att upphandla ett pålitligt Larmmottagningssystem som säkerställer säkerheten för kunderna.