Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av anläggningsmaskiner, byggmaskiner, bodar, liftar m.m.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er här med att lämna anbud på inhyrning av anläggningsmaskiner, bygghjälpmedel, bodar, liftar byggmaskiner, lättmetallställningar, stegar m.m.
För detaljerat behov se delen kravspecifikation och tillhörande bilagor.
Bodens kommun avser att teckna ramavtal med alla leverantörer som uppfyller kraven. Avrop kommer under ramavtalsperioden ske enligt avropsmodellen dynamisk rangordning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen