2. Förfarande
Förfarande
Titel: Journalsystem för Solom
Beskrivning: Upphandling avser ett webbaserat dokumentationssystem/verksamhetssystem som ska användas inom AB Soloms verksamheter för att dokumentera, hantera och strukturera information om beställarens boende/kunder (“brukare”). Systemet benämns i upphandlingen som ett journalsystem. De användningsområden som framgår av avsnitt 1.1.5 Nulägesbeskrivning ska täckas även av det nya journalsystemet. Journalsystemet ska levereras som en SaaS-tjänst (Software as a service), det vill säga ett helhetsåtagande gällande hela leveransen, inkluderande implementering, licenser, drift, uppdateringar, säkerhet, support och access.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72512000 Dokumenthanteringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 48311000 Programvara för dokumenthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 72512000 Dokumenthanteringstjänster