308121-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vakttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av bevakningstjänster till Region Väst
Referensnummer: 939-A182.378/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov av bevakning av skyddsobjekt i Region Väst.
Bevakningen av objekten består i huvudsak av att med skyddsvakter och väktare leverera stationär bevakning i receptioner, rondering inom objekten, ledsagning, bemanning av bevakningscentral och i övrigt övervakning av arbeten som utförs inom objekten.
Hela bevakningsuppdraget omfattas initialt av tre stycken tjänsteområden, benämnda tjänsteområde A, tjänsteområde B och tjänsteområde C.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen