Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående offentliggörandeFörklaring:
Inom ramen för upphandlingarna av byggnationerna av ovan nämnda boenden upphandlades trygghetsskapande teknik utifrån i upphandlingarna ställda funktionskrav enligt funktionsprogram. Upphandlingen resulterande bland annat i en kameralösning vilken möjliggör följande ställda funktionskrav:
2. Funktion som larmar om den boende i lägenhet går in eller ut från toaletten.
5. Funktion för visuell tillsyn dvs att på distans kunna se en visuell presentation av personen med hjälp av teknik.
Upphandlad kameralösning kräver programvara/mjukvara för att kunna uppnå ställda funktionskrav, denna mjukvara/programvara kan enbart tillhandahålls av den aktuella leverantören. Installerade kameror ska användas.
Motivet till förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU 2016:1145 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling 6 kap.14 §
”14 § En upphandlande myndighet får använda ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering om det som ska upphandlas kan tillhandahållas endast av en viss leverantör därför att”
"2. Det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens, eller
”3. det som ska anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör.”