Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för analys, statistik och rapportering rörande avfall, farliga ämnen, vatten, luft och klimat
Referensnummer: NV-07775-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvårdsverket och Havs- och Vattenmyndigheten rapporterar om påverkan på miljön, vatten och avfall enligt ett antal nationella och internationella regleringar och arbetar även kontinuerligt med att utveckla metoder för framtagande, sammanställning och kvalitetsgranskning av underlag till dessa.
Naturvårdsverket och Havs- och Vattenmyndigheten upphandlar därför ramavtal för statistik, analys och rapporteringstjänster inom sakområdena, avfall, utsläpp av farliga ämnen, luft och klimat och vatten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71620000 Analystjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen