308188-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling El-material Sunne och Torsby kommuner
Referensnummer: UH-2023-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne och Torsby kommuner har beslutat genomföra samordnad upphandling av el-material.
Upphandlingen omfattar produkter för löpande drift och underhåll inom samtliga produktgrupper av el-material/elkomponenter med tillhörande produkter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbud Torsby kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31600000 Elektrisk utrustning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Angiven volym är baserade på prognosticerad volym för de kommande fyra åren.
Förbrukningen varierar och angiven årsvolym utgör inte någon garanti för framtida inköp.
Upphandlingsvärdet under avtalsperioden beräknas till ca 18 000 000 SEK fördelat enligt nedan:
Sunne kommun
9 000 000 SEK
Torsby kommun
9 000 000 SEK
Anbud Sunne kommun
Del nr: 2