308191-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Gånghjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gånghjälpmedel.
Referensnummer: 2017:03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141720 Gånghjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga behov av gånghjälpmedel.
Upphandlingen:
Upphandlingen avser de skånska kommunernas huvudsakliga behov av gånghjälpmedel. Upphandlingen består av produktgrupperna: krycka, krycka med ergonomiskt handtag, gåstativ, RA-rollator, gåbord med rollatorliknande underrede, gåbord, gåbord avancerad samt gåbord med uppresningshjälp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141700 Ortopediska artiklar, 33141710 Kryckor, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen