308229-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdrift yttre skötsel vinter 2023
Referensnummer: 23-IU-40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland upphandlar yttre skötsel snöröjning och halkbekämpning för Regionens fastigheter.
Upphandlingsföremål
Entreprenaden avser tillsyn och yttre skötsel i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar.
Entreprenaden omfattar alla de fastigheter Region Västernorrland äger och avser totalt 21 fastighetsobjekt.
Observera att den totala markytan inte är den samma som skötselytan. Skötselytornas omfattning framgår av situationsplaner/markritningar bifogade som bilagor. Specifikation av de fastighetsobjekt som omfattas av entreprenaden framgår av bilaga 06.41 Markritningar med skötselobjekt och ytangivelser.
I kontraktsarbetena ingår förbrukningsmaterial och hjälpmedel. Se SF1.21 och SF2.44. För övergripande information om entreprenaden i övrigt, t ex avseende målsättningar. Se SF0.3. Omfattningen i detalj framgår av i SF1.1 förtecknade handlingar.
Avtalsperiod inklusive option: from 2023-10-15 tom 2027-10-14.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen